Logo
TR / ENG
Facebook
Twitter
Linkedin
RSS Feed
Site Haritası

Eğitim ve danışmanlık hizmetlerimiz ile rekabette öne çıkmanızı sağlıyoruz. devamı

Yaratıcı fikirlerin ortaya çıkması ve hayat geçmesini sağlıyoruz. devamı

Taze ve yenilikçi eğitimlerimizle insan kaynağı gelişimi sağlıyoruz. devamı

Tasarlıyor, yönetiyor ve fasilitasyon hizmeti sağlıyoruz. Konferans ve organizasyonlarınızda... devamı

Çatınızındaki güneş enerjisi panellerinizi kendiniz tasarlayın!

Enerji yaşamımızın sürdülebilir olması için tek kritik unsur diyebiliriz. Güneş enerjisi ise ülkemiz için en bol ama en az kullanılan kaynaklardan biri. Başlangıç maliyeti o kadar yüksek ki, kendi çatılarımıza minik bir panel taktırmak bile büyük lüks sayılabilir.


Geçtiğimiz hafta inovatif iş modelleri ile para kazanmak ve fark yaratmak arasında seçim yapmak zorunda değilsiniz yazımızda güneş enerjisi “leasing-kiralama” şirketi olan Sungevity’den kısaca bahsetmiştik. Sungevity sayesinde artık bu iş ne kadara mal olur gibi tahminler yürütmek zorunda değilsiniz, çünkü mevcut alanınızda uygulanabilecek bir sistemin maliyetini websitelerinden hemen öğrenebiliyorsunuz. Uydu fotoğraflarından olası fotovoltaik sistemin ve çatınıza kurma maliyetini hesaplayarak potansiyel tasarrufunuzu da hesaplıyor. Ancak sungevity sadece kendi sistemleri için bu hesaplamayı yapıyor.

Peki web’de öyle bir aplikasyon olsa ki kendi çatınızda güneş enerjisi panellerini yerleştirip, şekli ile oynayıp, karar verdiğinizde maliyetinizi hesaplasa? Sizi güneş enerjisi kullanıcısı haline getirebilir mi acaba?

New Orleans girişimcilik haftasında $50.000’lık yatırım alan “SOLarchitect” işte bu aplikasyonu yarattı. Uydu fotoğraflarından kendi evinizi bulup, çatınıza sanal panelleri yerleştirip, boyutlarına ve şekline karar verdikten sonra enerji tasarrufunuzu ve vergi maliyetinizi hespalıyor. Ayrıca “SOLarchitect” sisteminden lokal güneş enerjisi firmalarından 3 teklif alıyorsunuz. 1 Teklifin kabul edilmesi durumunda “SOLarchitect” aradan çekiliyor.

New Orleans gibi ülkemizde de çevreci girişimcilerin desteklendiğini görmek için heyecanla bekliyoruz.

Yazının orjinali için tıklayınız.

Bize Ulaşın

  • Adres: Doğa Meşe Park Sitesi
  • A2-2, Eyüp, İstanbul
  • T: +90 212 322 52 62
Yukarı